2004 Greensburg Sectional

Results

Greensburg, PA

June 11-14, 2004

 

Click Here for All Masterpoint Winners

Fri Aft Unl/1500/500 Prs
105 Pairs

MPs A B C Names Score
11.67
1
1

Louis Woolf - Sidney Metzger, Pittsburgh PA 64.58%
8.75
2
2

David Frohlich - John Gillette, Pittsburgh PA 64.10%
6.56
3
3

Jacquelyn Skirboll, Pittsburgh PA; Judy Ludwig, Natrona Heights PA 63.94%
4.92
4
4

Nancy Welsh, Karns City PA; George Kury, Johnstown PA 62.02%
3.69
5


James Williams, Uniontown PA; Peggy Shivetts, Latrobe PA 61.06%
2.77
6
5

Art Bonneau, Bethel Park PA; Judith Phelps, Pittsburgh PA 59.78%
2.08
7
6

Ron Sperber - Alexander Bealles, Butler PA 59.29%
2.92

1
David Legal, Pittsburgh PA; Ronald Ambrose, Murrysville PA 58.79%
2.19

2
Raymond Wright, Pittsburgh PA; Ralph Croskey, Moon Twp PA 58.33%
1.64

3
James Zaccardi, Export PA; James Morton, Pittsburgh PA 57.07%
1.23

4
Albert Jennings - Marilyn Painter, Pittsburgh PA 55.93%
0.92

5
Margaret McCowan, Uniontown PA; Richard Weig, Meadville PA 54.17%
0.74

6
Marvin Rulin, West Palm Beach FL; Irving Wechsler, Pittsburgh PA 53.69%

 

Fri Aft 199er Pairs
14 Pairs

MPs A B Names Score
1.62
1
1
D Hammerschmidt - John Hammerschmidt, Pittsburgh PA 59.08%
1.22
2
2
Bette Jones, Pittsburgh PA; Forrest Umbel, Verona PA 58.17%
0.91
3
3
Sheryl Hershock, Laughlintown PA; Mary Jo Johnson, Latrobe PA 57.39%
0.68
4

William Berinsky, Carnegie PA; Joseph Secka Sr, Pittsburgh PA 56.58%
0.54
5
4
Ethan Stroh - Barbara Stroh, Bridgeville PA 53.00%


Fri Eve Stratified Pairs
72 Pairs

MPs A B C Names Score
8.50
1


Warren Oberfield - Bruce Keidan, Pittsburgh PA 72.28%
6.38
2


James Reeve - Mary Reeve, North Royalton OH 67.95%
4.78
3


P Caplan - Catherine Caplan, N Versailles PA 64.58%
3.59
4


Theodore Sandson, Export PA; Marion Smith, Pittsburgh PA 64.26%
4.55
5
1

Lawrence Evans - Linda Evans, Monongahela PA 62.82%
2.02
6


Alice Williams - Norman Williams, Turtle Creek PA 61.06%
3.41
2

Ron Sperber - Alexander Bealles, Butler PA 56.25%
2.56
3
1
James Drake - Sharon Drake, Pittsburgh PA 55.93%
1.92
4
2
Martin Mayer - Robin Mayer, Westlake OH 55.61%
1.44
5

Norma Grooms, Cumberland MD; Margaret Guild, Frostburg MD 55.13%
1.08
6

F Lau, Monroeville PA; Bradley Craig, Ligonier PA 54.65%
1.28

3
Tom Eppele - Peg Eppele, Lakewood OH 51.92%
0.96

4
Rhoda Zdravecky - Pat Reynolds, Johnstown PA 50.32%
0.72

5
Nancy Aquino, Bethel Park PA; Dennis Pittman, Pittsburgh PA 50.00%
0.81

6
Thomas Dillon - Susan Dillon, Pittsburgh PA 49.52%


Fri Eve 199er Pairs
10 Pairs

MPs A B Names Score
1.43
1
1
Jeannie McCormick, Allison Park PA; Joseph Rzodkiewicz, Pittsburgh PA 59.00%
1.07
2

Bunny Kerr - Jean Picone, Pittsburgh PA 55.00%
0.89
3
2
Carol Helderlein - June Beyman, Akron OH 54.50%
0.67
4/5
3
Bette Jones, Pittsburgh PA; Forrest Umbel, Verona PA 50.50%
0.53
4/5

Twila Stevenson, Greensburg PA; Doris Bender, Jeannette PA 50.50%


Fri/Sat KO - Bracket 1
7 Teams

MPs Rank Names
11.50
1
Jan Horwitz, Butler PA; Kenneth Bergman - Barbara Bergman, Wexford PA; Joanne Zambroski, Pittsburgh PA
8.63
2
Gail Hastings, Verona PA; Louis Joseph, Pittsburgh PA; Dolores Ikach, Mc Keesport PA; Alan Lefcort, McKeesport PA

Fri/Sat KO - Bracket 2
6 Teams

MPs Rank Names
6.35
1
John Bernhard - Catherine Thompson, Pittsburgh PA; Terry Schwarzbach, Eighty Four PA; Darlene Mannheimer, Carnegie PA
4.76
2
Elnora Morgan, Derrick City PA; Nancy Frampton - Barbara Smith, Bradford PA; Kitty Jo Hellmann, Latrobe PA

Fri/Sat KO - Bracket 3
6 Teams

MPs Rank Names
4.70
1
Jeanine Fagley - Beatrice Stevens - Mary Moran - Jean Green, Altoona PA
3.53
2
William Berinsky, Carnegie PA; Joseph Secka Sr, Pittsburgh PA; Vera Spear - John Spear, Monroeville PA

 

Sat Aft Stratified Pairs
84 Pairs

MPs A B C Names Score
10.00
1


Sven Westine, South Park PA; Padmanabha Prabhu, Monroeville PA 238.00
7.50
2


Pat Chisholm, Macedonia OH; Marjorie Baldwin, Akron OH 199.33
5.63
3
1

Robert Quinlan - Nirmala Somani, Pittsburgh PA 194.42
4.22
4
2

Steven Grzegorzewski - Barbara Grzegorzewski, Meadville PA 194.00
3.16
5
3

Margaret Brownfield - Barbara Craig, Ligonier PA 188.16
2.37
6


Vincentina Simak, Mc Keesport PA; Robert Beighel, Pittsburgh PA 187.78
2.49
4
1
John Stonebruker, Indiana PA; Brian Linderman, Duncansville PA 179.96
1.87
5
2
James Zaccardi, Export PA; James Morton, Pittsburgh PA 177.00
1.30
6

Arlene Jacobelli, Jeannette PA; George Kury, Johnstown PA 176.00
1.40

3
Alan Colker - Lynne Colker, Pittsburgh PA 175.59
1.05

4
Angela Collura - David Collura, Elizabeth PA 171.92
0.85

5
Wayne Obitz - B Clay, Indiana PA 166.11
0.99

6
Rhoda Zdravecky - Pat Reynolds, Johnstown PA 160.50

 

Sat Aft 199er Pairs
16 Pairs

MPs A B Names Score
1.71
1
1
Bette Jones, Pittsburgh PA; Forrest Umbel, Verona PA 73.40
1.28
2
2
Herbert Heller, Pittsburgh PA; Sally Kellar, Willowdale ON 68.00
0.96
3
3
Jagdish Somani, Pittsburgh PA; Donald Alexander, Greensburg PA 67.60
0.72
4

Charlotte Sigler, Frostburg MD; Rosemary Ervin, Keyser WV 64.10
0.57
5
4
William Seran - Carole Shanahan, Clairton PA 62.50

 


Sat Eve Unl/1500/500 Prs
84 Pairs

MPs A B C Names Score
9.67
1


Pat Chisholm, Macedonia OH; Marjorie Baldwin, Akron OH 64.42%
7.25
2
1

Jean Brackett - Patsy Bachman, Butler PA 63.46%
4.76
3/4


Samuel Cohen - Edith Weiser, Pittsburgh PA 63.06%
4.76
3/4


Robert Park, Gibsonia PA; William Holt, Sewickley PA 63.06%
3.06
5


Sven Westine, South Park PA; Padmanabha Prabhu, Monroeville PA 62.66%
2.29
6


Roslyn Sachs - Herbert Sachs, Pittsburgh PA 62.02%
4.02
2

Arlene Jacobelli, Jeannette PA; George Kury, Johnstown PA 61.62%
3.02
3
1
B Clay - Wayne Obitz, Indiana PA 61.38%
2.26
4

Steven Grzegorzewski - Barbara Grzegorzewski, Meadville PA 59.86%
2.00
5
2
Martin Mayer - Robin Mayer, Westlake OH 58.49%
1.28
6
3
Garnet Depner, Jeannette PA; Donna Anthony, Mount Pleasant PA 58.25%
0.96

4
John Stonebruker, Indiana PA; Brian Linderman, Duncansville Pennsylvania 54.25%
0.72

5
Marilyn Painter - Albert Jennings, Pittsburgh PA 52.56%
0.76

6
Marion Jordan - Betty Connolly, Pittsburgh PA 49.28%

Sat Eve 199er Pairs
12 Pairs

MPs A B Names Score
1.52
1

Newton Taylor - John Bowser, Huntingdon PA 63.00%
1.14
2

Charlotte Sigler, Frostburg MD; Rosemary Ervin, Keyser WV 60.00%
0.86
3

Loaettis Di Vittis - Arthur Di Vittis, Latrobe PA 55.00%
0.64
4

Twila Stevenson, Greensburg PA; Doris Bender, Jeannette PA 52.00%
0.97
1/2
Amy Harman, Frostburg MD; Lois Chabot, LaVale Maryland 51.00%
0.97
1/2
Carol Helderlein - June Beyman, Akron OH 51.00%



Sat Eve Zip Swiss
13 Teams

MPs A B Names Score
2.49
1

Vincentina Simak, Mc Keesport PA; Lorraine Worsley - Robert Freemon, Butler PA; Nancy Welsh, Karns City PA 57.00
1.73
2/3
1
Virginia Habina - Charlotte Ludwig - Suzanne Shields, Connellsville PA; Alieen Clay, New Salem PA 53.00
1.64
2/3

Judy Ludwig, Natrona Heights PA; Jacquelyn Skirboll - Clifford Needham Jr, Pittsburgh PA; George Aggen, Sarver PA 53.00
0.92
4/5

Clifford Huffman, Rural Valley PA; Helen Gallena, Greensburg PA; Lois Huffman, Monroeville PA; Dolores Kovatch, Kittanning PA 47.00
0.92
4/5

Nirmala Somani - Jagdish Somani, Pittsburgh PA; Jane Vickery, Cleveland OH; Rosemarie Sanscrainte, Solon OH 47.00
1.30
2
Anita Schulze, East Berlin PA; Holly Gaunt, York PA; Garnet Depner, Jeannette PA; Charlene Benedict, Latrobe PA 44.00

Sunday Unl/1500/500 Swiss
61 Teams

MPs A B C Names Score
17.75
1


Richard Katz, N Versailles Pennsylvania; Patricia Katz, Pittsburgh Pennsylvania; Asim Ulke - Padmanabha Prabhu, Monroeville Pennsylvania 175.00
13.31
2


Robert Zimmermann - Peter Howell, Pittsburgh Pennsylvania; P Caplan - Catherine Caplan, N Versailles Pennsylvania 168.00
9.98
3


Robert Park, Gibsonia Pennsylvania; Nirmala Somani - Robert Quinlan, Pittsburgh Pennsylvania; Conner Boyd, Wheeling West Virginia 160.00
10.04
4
1

F Plunkett - William Bedard, Bolivar Pennsylvania; Lynne Ostrow - John Plunkett, Morgantown West Virginia 150.00
5.62
5


Ronald Sain - Esther Sain - John Stonebruker, Indiana Pennsylvania; Brian Linderman, Pennsylvania 147.00
4.21
6


Dale Beers, Boiling Springs Pennsylvania; Bruce Keidan - Ernie Retetagos, Pittsburgh Pennsylvania; Bernard Fudor, Murrysville Pennsylvania 146.00
3.16
7


Barbara Klein - James Klein - Margery Tamres, Pittsburgh Pennsylvania; William Holt, Sewickley Pennsylvania 141.00
7.53
8
2

Robert Freemon - Lorraine Worsley, Butler Pennsylvania; Helen Greenberg - Marie Fanning, Ellwood City Pennsylvania 140.00
5.65
3

Maureen Hunt - Judith Phelps - Bud McElhaney, Pittsburgh Pennsylvania; Art Bonneau, Bethel Park Pennsylvania 137.00
4.24
4

Regis Hovan - Ronald Grassel, Monroeville Pennsylvania; James Morton, Pittsburgh Pennsylvania; James Zaccardi, Export Pennsylvania 130.00
4.39
5
1
Garnet Depner, Jeannette Pennsylvania; Donna Anthony, Mount Pleasant Pennsylvania; John Bowser - Newton Taylor, Huntingdon Pennsylvania 123.00
2.38
6

C Pfeifer - Joan Pfeifer, Pittsburgh Pennsylvania; Carol Bolen, Gibsonia Pennsylvania; Margie Tiglio, Allison Park Pennsylvania 114.00
1.79
7

Arlene Bergeson - Lorraine Murphy - Rose Kunkel - Virginia Headrick, Pittsburgh Pennsylvania 113.00
3.29

2
Dennis Pittman - Barbara Logan - Robert Logan, Pittsburgh Pennsylvania; Nancy Aquino, Bethel Park Pennsylvania 112.00
2.47

3
Loaettis Di Vittis - Arthur Di Vittis - Rose Planinsek - Matthew Devitto, Latrobe Pennsylvania 98.00
1.43

4/6
Marion Jordan - Betty Connolly, Pittsburgh Pennsylvania; Peg Eppele - Tom Eppele, Lakewood Ohio 95.00
1.43

4/6
Robert Briggs - Elsie Broussard, Pittsburgh Pennsylvania; Philip Miller - Bunny Miller, Monroeville Pennsylvania 95.00
1.43

4/6
Flo Tito - Mary Jo Johnson, Latrobe Pennsylvania; Carol Stonis, Natrona Heights Pennsylvania; Nancy Swensen, Pittsburgh Pennsylvania 95.00