2007  Seven Cities Sectional

Masterpoint  Winners

   1    22.42  Charlotte Baff,  Beachwood OH
   2    22.42  Martin Baff,  Beachwood OH
   3    20.36  Marjorie Baldwin,  Akron OH
   4    20.36  Pat Chisholm,  Macedonia OH
   5    14.92  Susan Dillon,  Pittsburgh PA
   6    14.92  Thomas Dillon,  Pittsburgh PA
   7    13.02  Virginia Knox,  Warren OH
   8    13.02  Donna Guerra,  Warren OH
   9    12.25  Paula Shrut,  Oakdale PA
  10    12.25  John Bernhard,  Pittsburgh PA
  11    12.25  Carol Bolen,  Gibsonia PA
  12    12.25  Joseph Secka Sr,  Pittsburgh PA
  13    11.17  Barbara Grzegorzewski,  Meadville PA
  14    11.17  Steven Grzegorzewski,  Meadville PA
  15    10.78  Margery Tamres,  Pittsburgh PA
  16    10.54  James Klein,  Pittsburgh PA
  17    10.39  Lorraine Worsley,  Butler PA
  18    10.26  Jacquelyn Skirboll,  Pittsburgh PA
  19    10.26  Sue Golier,  Pittsburgh PA
  20     8.68  Francis Tseng,  Erie PA
  21     8.67  Barbara Klein,  Pittsburgh PA
  22     8.54  David Kresh,  Washington PA
  23     8.47  Wayne Obitz,  Indiana PA
  24     8.47  James Gray,  Indiana PA
  25     8.19  George Kury,  Johnstown PA
  26     8.19  Ronald Sain,  Indiana PA
  27     7.89  Robert Freemon,  Butler PA
  28     7.71  Elnora Morgan,  Derrick City PA
  29     7.67  Marc Sylvester,  Edinboro PA
  30     7.38  Rae Oltean,  Youngstown OH
  31     7.16  Grant Shorts,  Meadville PA
  32     7.09  Susan Huber,  Canfield OH
  33     7.09  Donald Huber,  Canfield OH
  34     7.03  Lynn Rafferty,  Columbiana OH
  35     6.80  Mark Pascale,  Warren PA
  36     6.80  Laura Perry,  Youngstown OH
  37     6.80  Douglas Megill,  Warren PA
  38     6.68  Cathi Kresh,  Washington PA
  39     6.67  Maria Elena Turano,  Sutherland VA
  40     6.67  Annette Carrano,  Greer SC
  41     6.46  Diana Richards,  Niles OH
  42     6.46  Brenda Merkich,  Kinsman OH
  43     6.31  Cecilia Powell,  Monroeville PA
  44     6.31  Barbara Belardi,  Pittsburgh PA
  45     6.25  Betty Owens,  Struthers OH
  46     6.01  Jean Brackett,  Butler PA
  47     6.01  Helen Brydon,  Slippery Rock PA
  48     5.97  Nancy Frampton,  Bradford PA
  49     5.93  Henry Nelson,  Zelienople PA
  50     5.80  Julia Allen,  Willoughby OH
  51     5.80  Cathy Marsteller,  Niles OH
  52     5.66  James Wise,  Cambridge Spgs PA
  53     5.61  Arlene Port,  Pittsburgh PA
  54     5.52  Lawrence Evans,  Monongahela PA
  55     5.52  Peggy Shivetts,  Latrobe PA
  56     5.33  Iola Croner,  Ambridge PA
  57     5.33  Jane Crowley,  Ellwood City PA
  58     5.17  Dan Roseberry,  Dover OH
  59     5.17  Jim Overcasher,  East Canton OH
  60     5.17  Elio Catalfamo,  Pittsburgh PA
  61     5.01  Leroy Hackenberg II,  Pittsburgh PA
  62     4.96  Frank Wedekind,  Shippenville PA
  63     4.95  Donald Toy,  Kittanning PA
  64     4.95  Clifford Huffman,  Rural Valley PA
  65     4.87  Charles Smith,  Erie PA
  66     4.85  Herbert Heller,  Pittsburgh PA
  67     4.85  Sally Kellar,  Willowdale ON
  68     4.74  Harold Wagner,  Titusville PA
  69     4.73  Bea Hackenberg,  Pittsburgh PA
  70     4.72  Patricia Woodruff,  Bradford PA
  71     4.72  Joan Debolt,  Bradford PA
  72     4.71  Doris Hamilton,  W Springfield PA
  73     4.65  Suzanne Shields,  Connellsville PA
  74     4.63  Aileen Keppler,  Youngstown OH
  75     4.63  Betty Carey,  Leetonia OH
  76     4.43  Deborah Shoup,  Mt Pleasant PA
  77     4.22  Yvonne Coursen,  Lower Burrell PA
  78     4.10  Charlotte Ludwig,  Connellsville PA
  79     3.81  Nancy Michael,  Youngstown OH
  80     3.76  Chester Mott,  Linesville PA
  81     3.76  Lois Mott,  Linesville PA
  82     3.74  Angela Agnello,  Indiana PA
  83     3.74  Istvan Bardi,  Pittsburgh PA
  84     3.74  Judit Bardi,  Pittsburgh PA
  85     3.62  Elaina Dylewski,  Erie PA
  86     3.62  Kathryn Dobrzynski,  Mc Kean PA
  87     3.61  Alice Williams,  Turtle Creek PA
  88     3.58  Joane D'Antonio,  Sewickley PA
  89     3.58  Janice Smith,  Beaver Falls PA
  90     3.43  Alexander Bealles,  Butler PA
  91     3.22  Barbara Wedekind,  Shippenville PA
  92     3.14  Martin Kumer,  Monroeville PA
  93     3.10  Doris Kirsch,  E Springfield PA
  94     3.00  Arlene Jacobelli,  Jeannette PA
  95     2.95  Raymond Kramer,  Lower Burrell PA
  96     2.95  Ralph Horst,  New Kensington PA
  97     2.80  Bradley Sevcik,  Olmsted Falls OH
  98     2.80  Robert Carroll,  Warren OH
  99     2.77  Kitty Jo Hellmann,  Latrobe PA
 100     2.68  Paul Nettrour,  Greenville PA
 101     2.55  Rose Jaskiewicz,  Erie PA
 102     2.54  George Spine Jr,  Coraopolis PA
 103     2.54  Beverly Ann Spine,  Coraopolis PA
 104     2.45  Alieen Clay,  New Salem PA
 105     2.36  Marian Myers,  Latrobe PA
 106     2.35  Elise Nick,  Erie PA
 107     2.35  Virginia Bulko,  Erie PA
 108     2.34  Vernon De Jong,  Sharon PA
 109     2.34  Dolores Bloom,  Warren OH
 110     2.21  Elmer Pierce,  Chesterland OH
 111     2.21  Albert Walz,  North East PA
 112     2.21  Patricia Novak,  Mentor OH
 113     2.21  Beverly Walz,  North East PA
 114     2.18  Charlene Benedict,  Latrobe PA
 115     2.18  Sarah Wozniak,  Murrysville PA
 116     2.11  Elizabeth Carbone,  Crabtree PA
 117     2.11  N Carbone,  Crabtree PA
 118     2.10  Sheryl Hershock,  Laughlintown PA
 119     2.10  Lois Marietti,  Lower Burrell PA
 120     2.08  Kathleen Horan,  Erie PA
 121     2.08  Emme Hawn,  Erie PA
 122     1.83  Ruth Nelson,  Aliquippa PA
 123     1.83  Lois Huffman,  Monroeville PA
 124     1.83  Anne Jedlicka,  Edinboro PA
 125     1.83  Melvin Skol,  Erie PA
 126     1.83  Mary Lou Spine,  Coraopolis PA
 127     1.83  Jim Davis,  Erie PA
 128     1.83  Dolores Kovatch,  Kittanning PA
 129     1.82  Mary Lou Flach,  Sewickley PA
 130     1.82  Doris Hess,  Beaver PA
 131     1.79  Lori Benacci,  Erie PA
 132     1.72  Judie Lamberton,  Erie PA
 133     1.64  Jim Roberts,  Youngstown OH
 134     1.64  Pat Roberts,  Youngstown OH
 135     1.62  Perry Wetzel,  Fredonia PA
 136     1.62  Lois Wetzel,  Fredonia PA
 137     1.51  Kenneth Freer,  Cuba NY
 138     1.51  William Flick,  Tionesta PA
 139     1.51  Laura Flick,  Tionesta PA
 140     1.51  Daniel Lerminiaux,  Olean NY
 141     1.45  Sarah Soster,  State College PA
 142     1.43  Bill Schaffer,  Youngstown OH
 143     1.43  Shirley Schaffer,  Youngstown OH
 144     1.41  Maxine Davis,  Westline PA
 145     1.41  Bonnie Smith,  Bradford PA
 146     1.40  Stephanie Alexander,  Mentor OH
 147     1.40  Robert Alexander,  Mentor OH
 148     1.31  Betty Thompson,  Butler PA
 149     1.31  Patsy Bachman,  Butler PA
 150     1.30  Marylou Ford,  Beaver Falls PA
 151     1.30  Neva Winkle,  Industry PA
 152     1.10  George Braun,  Cortland OH
 153     1.10  Kalina Braun,  Cortland OH
 154     1.04  Carol Madison,  Mentor OH
 155     1.04  Frank O'Neil,  Mentor OH
 156     1.04  Mary Anne Kriesen,  Mentor OH
 157     1.04  Mary Mercatoris,  Meadville PA
 158     1.04  Helen Radigan,  Mentor OH
 159     0.90  Franklin Belz,  Kenmore NY
 160     0.90  Adam Dzimian,  Tonawanda NY
 161     0.84  Lois Buseck,  Erie PA
 162     0.84  Kathleen Dammeyer,  Erie PA
 163     0.78  Arthur Cooksey,  Canfield OH
 164     0.78  Paige Drake,  Allegany NY
 165     0.78  Margery Cooksey,  Canfield OH
 166     0.78  Genevieve Soplop,  Allegany NY
 167     0.76  Tonia Barbaro,  Erie PA
 168     0.76  Isobel Colt,  Erie PA
 169     0.73  Barbara Bellino,  Youngstown OH
 170     0.73  Sally Veauthier,  Columbiana OH
 171     0.68  Dilip Maniar,  Mentor OH
 172     0.68  Smita Maniar,  Mentor OH
 173     0.65  Dorothy Mehok,  Sewickley PA
 174     0.65  Margie Tiglio,  Allison Park PA
 175     0.65  Christopher Wang,  Pittsburgh PA
 176     0.65  Marlene Mc Connell,  Allison Park PA
 177     0.52  Bill Nichols,  Franklin PA
 178     0.52  Christina Dinwoodie,  Pittsburgh PA
 179     0.52  Joan Ferlan,  Natrona Heights PA
 180     0.52  B Watkins,  Polk PA
 181     0.52  John Gillette,  Pittsburgh PA
 182     0.52  David Frohlich,  Pittsburgh PA
 183     0.52  August Costanzo,  Pittsburgh PA
 184     0.52  Colleen Kachel,  Pleasantville PA
 185     0.52  Cooper Oliver,  Franklin PA
 186     0.52  Jean McVay,  Natrona Heights PA
 187     0.52  Gaynelle Jordan,  Titusville PA
 188     0.26  Mary Jo Johnson,  Latrobe PA
 189     0.26  Evelyn Lawrence,  Saegertown PA
 190     0.26  Linda Evans,  Monongahela PA


Total Masterpoints reported:   820.28


Players selected: 190 out of 209