2009 Pittsburgh Spring Sectional

Results

Pittsburgh, PA

March 6-8, 2009

Click Here for Masterpoint Race
 

 

Friday Afternoon Pairs
40.0 Tables / Based on 52 Tables

MPsABCNamesScore
10.33
1

 

 
Frank Cordier, Oakmont PA; Harold Haffner, Pittsburgh PA65.54%
7.75
2

 

 
Bernard Fudor, Murrysville PA; Asim Ulke, Monroeville PA64.21%
5.81
3

 

 
Fred Schenker, Pittsburgh PA; Dan Roseberry, Dover OH63.99%
5.48
4
1

 
Arlene Jacobelli, Jeannette PA; Kenneth Eichler, Murrysville PA63.01%
3.27
5

 

 
Patricia Katz, Pittsburgh PA; Richard Katz, N Versailles PA62.55%
4.11
6
2

 
Henry Nelson, Zelienople PA; Elio Catalfamo, Pittsburgh PA62.50%
3.08
 
3

 
Karen Bock, Carnegie PA; Sandra Harris, South Park PA61.29%
3.06
 
4
1
Robert Heasley III, Sewickley PA; Edward Elikan, Pittsburgh PA59.18%
2.30
 
5
2
Leslie Cassoff - Dorothy Mehok, Sewickley PA58.62%
1.30
 
6

 
Lawrence Evans - Linda Evans, Monongahela PA58.42%
1.72
 

 
3
Ronald Brown - Ursula Brown, Allison Park PA56.25%
1.29
 

 
4
Bharat Shah, Pittsburgh PA; Janice Schultheis, Bethel Park PA55.83%
0.97
 

 
5
Albert Jennings - Marilyn Painter, Pittsburgh PA54.33%
0.74
 

 
6
Betty Nesbit - Judith Perman, Glenshaw PA54.04%


 

Friday Afternoon 299ers
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1

 
Thomas Donehoo, Sewickley PA; Lenore Radler, Bermer PA64.58%
1.67
2
2
1
Carol Henderson - Louise Meyer, Pittsburgh PA61.01%
1.25
3
3
2
Carol Conaway, Sewickley PA; Martha Babbitt, Pittsburgh PA60.71%
1.11
4

 

 
Ethan Stroh, Bridgeville PA; Gloria Hetzer, Pittsburgh PA55.06%
0.95
5
4

 
Barbara Gallupe - Sylvia Williams, Pittsburgh PA54.76%
0.56
6

 

 
Larry Gesoff - Joseph Rzodkiewicz, Pittsburgh PA54.46%
0.67
 
5
3
Mary Page - Erma Williams, Pittsburgh PA52.38%
0.41
 
6/7

 
Joanne Ende - Barbara Spencer, Meadville PA51.79%
0.41
 
6/7

 
Dozia Frazier Jr - Herbert Heller, Pittsburgh PA51.79%
0.48
 

 
4
Frederick Wilson, Grove City PA; Joanna Lhota, Glenshaw PA50.89%

 


 

Handicapped Teams - BKT 1
5 Tables

MPsRankNames
7.87
1
William Holt, Sewickley PA; Constance Hoechstetter, Coraopolis PA; Robert Quinlan, Pittsburgh PA; Robert Park, Gibsonia PA
4.17
2
Kenneth Bergman - Barbara Bergman, Wexford PA; Ronald Franck - Jane Marshall, Pittsburgh PA

 

Handicapped Teams - BKT 2
6 Tables

MPsRankNames
4.96
1
Marlene Mc Connell, Allison Park PA; Mary Lou Flach, Sewickley PA; Paula Shrut, Oakdale PA; Joseph Secka Sr, Pittsburgh PA
2.63
2
Margie Tiglio, Allison Park PA; Jack Charles, Pittsburgh PA; Annemarie Gordon, Sewickley PA; Mary Jo Johnson, Latrobe PA

 

Handicapped Teams - BKT 3
6 Tables

MPsRankNames
3.74
1
Larry Gesoff - Joseph Rzodkiewicz, Pittsburgh PA; Judith Perman - Betty Nesbit, Glenshaw PA
1.98
2
Ruth Hughes - Marilyn Pavlokovic, Greensburg PA; Jacquelyne Plummer, Latrobe PA; Norma Rebtoy, Derry PA

 


 

Friday Evening Open
22.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1

 

 
Richard Katz, N Versailles PA; Asim Ulke, Monroeville PA63.20%
4.50
2

 

 
Fred Schenker, Pittsburgh PA; Dan Roseberry, Dover OH60.88%
3.51
3
1
1
Jean Brackett - Patsy Bachman, Butler PA59.72%
2.53
4

 

 
Frank Cymerman - Warren Oberfield, Pittsburgh PA59.49%
1.90
5

 

 
Roslyn Sachs - Herbert Sachs, Pittsburgh PA59.26%
2.30
6/7
2/3

 
Steven Nolan - Daniel McKinley, Pittsburgh PA58.80%
2.30
6/7
2/3

 
Elio Catalfamo, Pittsburgh PA; Henry Nelson, Zelienople PA58.80%
1.75
 
4

 
Jacquelyn Skirboll - Clifford Needham Jr, Pittsburgh PA56.25%
1.11
 
5

 
Arlene Jacobelli, Jeannette PA; Kenneth Eichler, Murrysville PA54.78%
1.59
 
6
2
Brigitta Day - Robert Kleinmann, Pittsburgh PA54.34%
1.19
 

 
3
Jean Picone - Patricia Evans, Pittsburgh PA50.18%
0.89
 

 
4
Arthur Aronson, Renfrew PA; C Nicholas Tredennick, Butler PA49.69%
0.67
 

 
5
Nancy Swensen - Bernadine Bonessa, Pittsburgh PA47.87%

 


 

Friday Evening 299er
4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.41
1

 
Ernest Collins, Greensburg PA; Dennis Gibboney, Latrobe PA59.72%
1.24
2
1
Frederick Wilson, Grove City PA; Joanna Lhota, Glenshaw PA58.33%
0.93
3
2
Mary Page - Erma Williams, Pittsburgh PA56.25%

 


 

Compact KO Teams - BKT 1
7 Tables

MPsRankNames
3.42
1
Jean Prior, Bethel Park PA; Sandra Harris, South Park PA; William Riley - Nancy Riley, Silver Lake OH
2.39
2
Stanley Broadwater - Kathy Pfeffer - Arthur Henry - Marie Henry, Pittsburgh PA

 

Compact KO Teams - BKT 2
7 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Robert Carroll, Warren OH; Terence Murray, Canfield OH; Dale Fishbeck, Youngstown OH; Carol Beardmore, Youngtown OH
2.00
2
Russell Sheldon - Darlene Mannheimer, Pittsburgh PA; Donald Turacy, Sr, Dravosburg PA; Karen Bock, Carnegie PA

 


 

Saturday Open Pairs
32.5 Tables / Based on 37 Tables

MPsABCNamesScore
11.75
1

 

 
Robert Zwack, Gibsonia PA; Gail Carns, Export PA64.33%
8.81
2

 

 
Kenneth Kranyak, Bay Village OH; Frank Cymerman, Pittsburgh PA62.72%
6.61
3

 

 
Mary Paulone Carns, Export PA; Asim Ulke, Monroeville PA61.36%
4.96
4

 

 
Florine Walters, Pittsburgh PA; Padmanabha Prabhu, Monroeville PA61.13%
3.92
5

 

 
Richard Katz, N Versailles PA; Margery Tamres, Pittsburgh PA59.77%
5.06
6
1

 
Lawrence Evans, Monongahela PA; Peggy Shivetts, Latrobe PA56.12%
2.94
7

 

 
John Obusek, Mc Keesport PA; Charles Coleman, Youngstown OH55.93%
3.80
8
2

 
F Plunkett, Ligonier PA; Patricia Cunkelman, Blairsville PA55.48%
2.85
9
3

 
Robert Zimmermann - Gerald Gilligan, Pittsburgh PA55.33%
2.25
10

 

 
William Cornwell, Hubbard OH; Sally Veauthier, Columbiana OH55.23%
2.47
 
4
1
David Livingston - J Livingston, Johnstown PA54.28%
1.69
 
5

 
Art Bonneau, Bethel Park PA; Bud McElhaney, Pittsburgh PA53.12%
1.55
 
6

 
Lorraine Worsley - Robert Freemon, Butler PA53.12%
1.85
 

 
2
Richard Krauland, Pittsburgh PA; Russell Poppleton, Camp Hill PA50.77%
1.39
 

 
3
Lana Creal - Douglas Megill, Warren PA49.51%

 

Saturday Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1

 
Gary Mallett - Sally Mallett, N Martinsvlle WV64.00%
1.21
2

 
Inez Plunkett, Pittsburgh PA; Lois Marietti, Lower Burrell PA62.50%
0.91
3

 
Dennis Gibboney, Latrobe PA; Ernest Collins, Greensburg PA60.50%
1.33
4
1
Joann Szymecki - Willa Dean Lowery, Pittsburgh PA55.00%
1.00
 
2
Jeannie McCormick, Allison Park PA; Gretta Donnick, Pittsburgh PA48.00%
0.75
 
3
Nancy Swindells - Terry Saverice, Moon Township PA47.00%

 

Saturday Evening 299er Pairs
4.5 Tables

MPsABNamesScore
1.51
1
1
Gary Mallett - Sally Mallett, N Martinsvlle WV64.29%
1.13
2

 
Ernest Collins, Greensburg PA; Dennis Gibboney, Latrobe PA63.49%
0.93
3
2
Joann Szymecki - Willa Dean Lowery, Pittsburgh PA56.35%
0.64
4

 
Patricia Evans - Ranjana Gupta, Pittsburgh PA51.58%

 


 

Sunday Swiss Teams
40 Tables / Based on 51 Tables

MPsABCNamesScore
15.25
1

 

 
Florine Walters - Arlene Port - Judy Haffner - Harold Haffner, Pittsburgh PA164.00
11.44
2

 

 
S Ruskin - Herbert Sachs - Ernie Retetagos, Pittsburgh PA; Bernard Fudor, Murrysville PA163.00
8.58
3

 

 
Mary Paulone Carns - Gail Carns, Export PA; Padmanabha Prabhu - Asim Ulke, Monroeville PA146.00
6.43
4

 

 
Margery Tamres - James Klein - Barbara Klein, Pittsburgh PA; Frank Cordier, Oakmont PA143.00
8.22
5
1

 
Robert Zimmermann - Peter Howell, Pittsburgh PA; Catherine Caplan - P Caplan, N Versailles PA142.00
6.17
6
2

 
Conner Boyd - Barry Boyd, Wheeling WV; George Cotterman, Barnesville OH; Elio Catalfamo, Pittsburgh PA139.00
4.62
7
3

 
Carol Bolen, Gibsonia PA; John Bernhard - Joan Pfeifer - C Pfeifer, Pittsburgh PA130.00
3.47
8
4

 
Ronald Sain - Wayne Obitz - James Gray, Indiana PA; Patricia Cunkelman, Blairsville PA129.00
3.05
9

 

 
Fred Schenker - Frances Prus, Pittsburgh PA; Jim Overcasher, East Canton OH; Dan Roseberry, Dover OH128.00
2.77
10

 

 
William Cornwell, Hubbard OH; Alice Williams, Turtle Creek PA; Roslyn Sachs - David Frohlich, Pittsburgh PA125.00
2.74
11/12
5

 
William Feeny, Latrobe PA; Angela Agnello, Indiana PA; Leroy Hackenberg II - Bea Hackenberg, Pittsburgh PA124.00
2.45
11/12

 

 
Jane Marshall - Ronald Franck - Patricia Katz, Pittsburgh PA; Richard Katz, N Versailles PA124.00
2.35
13
6

 
Yvonne Coursen, Lower Burrell PA; Arlene Jacobelli, Jeannette PA; Kenneth Eichler, Murrysville PA; Constantin Powers, New Kensington PA120.00
4.77
14
7
1
Larry Gesoff - Joseph Rzodkiewicz, Pittsburgh PA; Judith Perman - Betty Nesbit, Glenshaw PA116.00
1.83
 
8

 
Sandra Spear - Marjorie Mazer - Marcella Retetagos, Pittsburgh PA; Thalia Fudor, Murrysville PA114.00
3.58
 

 
2
David Collura, Elizabeth PA; Lauraine Duncan - Dennis Pittman, Pittsburgh PA; Janice Schultheis, Bethel Park PA112.00
2.68
 

 
3
George Spine Jr - Beverly Ann Spine, Coraopolis PA; James Fox - Frank Siffrinn, Canonsburg PA104.00
2.01
 

 
4
George Kury - David Livingston - J Livingston, Johnstown PA; Peg Maloni, Pittsburgh PA102.00
1.59
 

 
5
Daniel McKinley - Kathleen Mulligan - Steven Nolan, Pittsburgh PA; David Kresh, Washington PA100.00

 


 

Sunday 299er Teams
11 Tables

MPsABCNamesScore
3.18
1

 

 
Carol Gibboney - Dennis Gibboney, Latrobe PA; Norma Rebtoy, Derry PA; Twila Stevenson, Greensburg PA135.00
2.39
2
1

 
Brina Segal, Beaver Falls PA; Robert Heasley III, Sewickley PA; Rita Gavert - Jo Anne Muiwit, Beaver PA132.00
1.73
3/4
2
1
William Nichols - Cooper Oliver, Franklin PA; Sylvia Williams, Pittsburgh PA; Karen Steele, Allison Park PA110.00
1.57
3/4

 

 
Curt Woodhead, Venetia PA; Gary Wire, Oakdale PA; James Kirkstadt, Johnstown PA; Dale Gregg, Presto PA110.00
1.01
 
3/5

 
Susan Wald - Joann Szymecki - Judith Zimmerman - Barbara Gallupe, Pittsburgh PA93.00
1.01
 
3/5

 
Carolyn Croushore, Pittsburgh PA; Carol Pattison, Imperial PA; Terry Saverice, Moon Twnshp PA; Nancy Swindells, Moon Township PA93.00
1.01
 
3/5

 
Stanley Broadwater - Kathy Pfeffer - Arthur Henry - Marie Henry, Pittsburgh PA93.00
2009 Pittsburgh Spring Sectional Results